Μετά το νέο lockdown ως μέτρο προστασίας κατά της εξάπλωσης του κορονοϊού, γονείς και παιδιά αναζητούν δραστηριότητες για να αξιοποιήσουν δημιουργικά τον χρόνο που θα παραμείνουν στο σπίτι. Ζητούμενο, λοιπόν, και η απορία των γονέων είναι το πώς θα διαχειριστούν την παραμονή των παιδιών τους μέσα στο σπίτι και πώς θα βρουν δημιουργικούς τρόπους για την απασχόλησή τους.  To e-Ellinomatheia προσφέρει στους Έλληνες μαθητές του εξωτερικού τη δυνατότητα να αξιοποιήσουν ποιοτικά και πολυεπίπεδα τον χρόνο παραμονής τους στο σπίτι! Διαμορφώσαμε ειδικά προγράμματα μαθημάτων ελληνικής γλώσσας τα οποία είναι απόλυτα προσαρμοσμένα στα δεδομένα που διαμορφώνονται με το νέο lockdown. Εκτός από την τυπική δομή του μαθήματος, ο μαθητής έρχεται σε επαφή με την ελληνική γλώσσα μέσω δραστηριοτήτων που αξιοποιούν την πολύωρη παραμονή του στο σπίτι. Με τα νέα μας προγράμματα, οι μαθητές μας έχουν τη δυνατότητα να βελτιώσουν τις γνώσεις τους στην ελληνική γλώσσα αλλά και να αποκτήσουν μία εποικοδομητική ενασχόληση κατά την περίοδο παραμονής τους στο σπίτι.